Tokom 1972. godine, FK Sarajevo je na svečan način obilježavao 25 godina postojanja. Bordo klub je tako ugostio četiri slavna svjetska kluba, pa je najprije u martu gostovao aktuelni klupski prvak Svijeta, urugvajski Nacional. Potom je u maju stigao jedan od najstarijih svjetskih klubova, engleski West Bromwich Albion, da bi sve bilo zaokruženo gostovanjima portugalskog Sportinga i slavnog Real Madrida u augustu iste godine.
West Bromwich Albion je u ta doba važio za jedan od najslavnijih engleskih klubova. Iza sebe su imali jednu titulu prvaka Engleske, pet FA Kupova, dva Liga Kupa i dva Superkupa. WBA, kao jedan od 12 klubova osnivača prve fudbalske lige u Svijetu, preteče današnjeg Premiershipa, bio je izuzetno cijenjen na Ostrvu. Za Engleze je to bio drugi meč na turneji po Jugoslaviji, obzirom da su tri dana ranije gostovali u Mostaru, gdje su savladali
Velež rezultatom 3:2.
Praksa tadašnjih klubova bila je da prilikom gostovanja inostranih timova u svoje redove pozovu i fudbalere drugih timova, koji bi nastupali kao gosti, pa je tako dres Sarajeva tog dana obukao dugogodišnji prvotimac tuzlanske
Slobode, Jusuf Hatunić. Legendarni
"Musa", koji će samo mjesec dana kasnije postati i reprezentativac Jugoslavije, nije bio jedini novajlija u ekipi Sarajeva. Naime, na Koševo su stigla trojica Argentinaca, sa kojima je dogovoren probni angažman do kraja juna. Avionom iz Buenos Airesa, tridesetak sati pred početak utakmice stigli su Rodolfo Gregorio Vicente, Hugo Horacio Zerr i Luna Garcia, a trener
Abdulah Gegić odlučio je sve trojicu uvrstiti u početnu postavu. Trojica Argentinaca tako su postali prvi stranci koji su obukli dres Sarajeva u klupskoj historiji, a iako su na terenu proveli samo 45 minuta, vještim baratanjem lopte vrlo brzo su stekli simpatije sarajevske publike, kojih je na tribinama bilo oko 15.000.
Prvi stranci u Sarajevu
Rodolfo Vicente i Hugo Zerr u dresu atinskog AEK-a
Trener Gegić je započeo utakmicu u sljedećem sastavu:
Muftić,
Tešan,
Dupovac,
Demir,
Bajić, Hatunić, Luna, Vicente,
Musemić, Zerr i
Šljivo. Priliku u nastavku utakmice dobili su još
Gruda,
Nargilić,
Harambašić i
Mušović.
S druge strane, njegov kolega Don Howe odabrao je sljedećih jedanaest fudbalera: Osbourne, Nisbet, Wilson, Cantello, Wile, Robertson, Suggett, Merrick, Gould, Brown i Hartford.
Prvu ozbiljniju šansu na utakmici imao je gostujući tim. Akciju je započeo Gould, koji je uposlio Browna, a njegov udarac sa nekih šest-sedam metara, refleksnom intervencijom zaustavlja Muftić. Već u narednom napadu, u prilici je bio Musemić, koji je u sjajnom solo prodoru nanizao nekoliko protivničkih fudbalera, ali je u posljednjem trenutku izblokiran. Isti igrač je pet minuta kasnije ponovo bio u sjajnoj prilici, ali njegov udarac iz neposredne blizine zaustavlja Osbourne.
Kapiten Sarajeva, Musemić, je u 35. minuti ponovo bio u centru pažnje. Još jednom se poigrao sa kompletnom odbranom gostiju, prešavši čak petoricu engleskih fudbalera, a potom je poslao sjajan pas prema Zerru na drugu stativu. Argentinac je bez mnogo razmišljanja šutirao iz prve, gađavši sami gornji desni ugao gola, ali je Osbourne panterskom reakcijom u zadnji čas izbio loptu u korner.
John Osbourne interveniše ispred Vahidina Musemića
Za razliku od prvog poluvremena, nastavak utakmice nije ponudio tako kvalitetan fudbal, ali jeste golove. Sarajevo je prvo došlo u vodstvo u 65. minuti, a to je bio vjerovatno i najljepši trenutak na meču. Mladi Zlatko Dupovac, koji je na ovoj utakmici igrao na poziciji lijevog beka, povukao je loptu sa sredine terena, a kada je primijetio da je gostujući golman izašao sa svoje gol-linije, odlučio je raspaliti iz sve snage sa preko trideset metara i savladao nemoćnog Osbourna, koji je paradom samo uljepšao njegov gol. Lopta je završila ispod same prečke gostujućeg gola, a Dupovac je za ovaj izvanredni pogodak nagrađen dugotrajnim aplauzom publike.
Radost Sarajlija ipak nije dugo trajala, jer su gosti samo sedam minuta kasnije stigli do izjednačenja. Sulejman Demir je u svom šesnaestercu oborio Škotlanđanina Asu Hartforda, pa beogradski sudija Mladenović pokazuje na bijelu tačku. Siguran sa penala bio je najbolji strijelac gostujućeg tima, Bobby Gould koji tako postavlja konačan rezultat ove utakmice.
Kada je u pitanju argentinski trojac, oni su na ovom meču, ali i u narednim danima koliko su ostali u našem gradu, zadovoljili ukuse stručnog štaba Sarajeva, ali na kraju ipak nisu potpisali profesionalne ugovore za tim sa Koševa. Zbog peripetija sa papirologijom u FSJ, oni su ipak napustili Jugoslaviju, te su sreću pronašli u Grčkoj, potpisavši za trećeplasirani tim grčkog šampionata, atinski AEK.