13.07.1958. | 17:00
Gradski stadion | Posjeta: 15.000
Zrenjanin

2:1

Nakon uspješno odrađenog posla u Zonskoj ligi, Sarajevo se u kvalifikacijama za plasman u Prvu ligu našlo u grupi sa RNK Split i FK Proleter Zrenjanin.U prva tri meča ove grupe, Sarajevo je slavilo dvije domaće pobjede, što je uz remi sa Splitom u gostima bilo dovoljno da se naš tim uoči posljednjeg susreta nađe na liderskoj poziciji na tabeli, sa dva boda više od drugoplasiranog Proletera.

I dok je Sarajevu za osvajanje grupe bio dovoljan remi ili čak minimalan poraz, domaćem timu je bila potrebna pobjeda od najmanje dva gola razlike, kako bi se na konačnoj tabeli našao na prvom mjestu. Oko 12.000 domaćih navijača ispunilo je stadion u Zrenjaninu do posljednjeg mjesta, a uprkos paklenoj atmosferi Sarajevo je bolje otvorilo susret. Igrao se 13. minut susreta kada je Asim Ferhatović Hase u svom stilu nanizao nekoliko domaćih fudbalera, a potom preciznim udarcem sa deset metara pogodio mrežu Proletera za 0:1.

S tim se rezultatom otišlo na odmor, a činilo se da su fudbaleri Sarajeva jednom nogom u Prvoj ligi. Ipak, u nastavku igre stvari nisu krenule kako treba, obzirom da je već u 51. minuti Galić pogodio za 1:1, da bi 17 minuta kasnije zbog udaranja domaćeg golmana bio isključen kapiten Sarajeva, Franjo Lovrić. Nošeni domaćom publikom, te sa igračem više, fudbaleri Proletera su u zadnjih 20 minuta krenuli na sve ili ništa, a takva ofanzivna igra im se isplatila u 83. minuti kada pogotkom sa bijele tačke stižu do vodstva od 2:1. Nakon drugog gola Proletera, kompletna igra se odvijala na polovini Sarajeva. Domaćima je za plasman u Prvu ligu bio potreban još samo jedan gol, ali je odbrana našeg tima, na čelu sa golmanom Ančićem, uspjela sačuvati svoj gol, te je Sarajevo potvrdilo plasman u Prvu ligu.

Tim sa Koševa je tako odigrao svoju posljednju utakmicu izvan Prve lige. Sarajevo je već punih 59 godina prvoligaš po čemu je apsolutni rekorder među klubovima u Bosni i Hercegovini, te ujedno jedini bh. klub koji je više od pola stoljeća neprekidno u najvišem rangu takmičenja.