1989/90 | Prva savezna liga | 34. kolo
16.05.1990. | 16:30
Koševo | Posjeta: 1.000

6:1

Posljednje kolo sezone 1989/90. donijelo je jednu od najtežih utakmica u historiji kluba sa Koševa. Sarajevo je posljednje kolo dočekalo na 17. poziciji na tabeli, te se našlo u gotovo bezizlaznoj situaciji. Bordo timu ni trijumf nad Vardarom nije bio garancija opstanka u Prvoj ligi. Naime, Sarajevo je u posljednje kolo ušlo bodovno poravnato sa Veležom, koji je imao bolji međusobni omjer, što je značilo da su Mostarci domaćom pobjedom nad Dinamom mogli osigurati 16. poziciju na tabeli.

Na tribinama koševskog stadiona okupilo se tek oko 1.000 gledalaca koji su na kraju ipak mogli uživati u dobrom fudbalu. Prvo poluvrijeme donijelo je slavu igru oba tima, a jedini trenutak uzbuđenja dogodio se u 12. minuti, kada je Husref Musemić udarcem iskosa savladao Filevskog za 1:0.

S tim rezultatom se otišlo na odmor, a samo sedam minuta igre u nastavku bilo je dovoljno Musemiću da još jednom zatrese mrežu gostiju, za 2:0. Seriju golova Musemića na kratko je prekinuo Džipunov, pogotkom u 60. minuti za 2:1, da bi centarfor bordo tima u 69. minuti kompletirao svoj het-trik. Musemić je bio precizan sa bijele tačke, te je pogotkom za 3:1 najavio katastrofu gostiju u samom finišu. U posljednjih 15 minuta susreta, lopta gotovo da nije prelazila polovinu igrališta, a mrežu Filevskog do vrha su napunili Miodrag Ćirković, Igor Lazić i Goran Kovačević, za konačnih 6:1.

Ipak, tužna vijest je stigla iz Mostara, gdje je Velež savladao Dinamo rezultatom 2:1, što je značilo da će Sarajevo biti putnik u Drugu ligu. Jedina nada za Sarajlije ostala je u tome da FSJ promijeni odluku o registrovanju prekinute utakmice sa Dinamom službenim rezultatom u korist "modrih", te naloži ponovno odigravanje ovog susreta, što se na kraju, nakon mnogo peripetija i dogodilo.