1987/88 | Kup Maršala Tita | Osmina finala
12.11.1987.
Poljud | Posjeta: 1.500
Split

1:2

Prvi meč ova dva tima odigran je gotovo dva mjeseca ranije, tačnije 20. augusta na Koševu, a tada je rezultat bio 2:2. Nakon što je dva puta odgađan revanš, isti se napokon odigrao 12. novembra na Poljudu. Oba tima su se u tom trenutku nalazila u donjem dijelu prvoligaške tabele, pa su upravo u utakmicama Kupa vidjeli priliku za spas sezone.

Hajduk je ovaj meč dočekao kao favorit na papiru, kako zbog činjenice da su imali pozitivan rezultat iz prvog meča na Koševu, tako i zbog toga što su samo dvadesetak dana ranije u okviru prvenstva savladali bordo tim na svom terenu sa ubjedljivih 5:1, te je domaća publika očekivala da će i ovaj susret proteći u istom ritmu.

Prazne tribine Poljuda kao da su nagovještavale novi posrtaj splitskih bijelih, a tek dvije hiljade prisutnih gledalaca na prva uzbuđenja moralo je čekati do posljednje četvrtine utakmice. Nakon loših i miroljubivih sat vremena igre, Hajduk u 65. minuti dolazi do vodstva. Ferid Radeljaš je u svom kaznenom prostoru oborio Bursaća, a glavni sudija Zuber pokazuje na bijelu tačku. Jedanaesterac je izveo Aljoša Asanović i pogodio za 1:0, pa je u tom trenutku izgledalo da će Hajduk nastaviti svoj put ka odbrani naslova u Kupu.

Ipak, tek nakon primljenog gola bude se i fudbaleri Sarajeva, te u 76. minuti stižu do vodstva. Nakon jedne gužve pred golom domaćih, najbolje se snalazi Mehmed Janjoš koji rutinski pogađa za 1:1. Samo dvije minute kasnije, bordo tim dolazi do poptunog preokreta. Novu smušenost domaće odbrane ovog puta koristi Miloš Nedić koji iz blizine zakucava loptu u Varvodićevu mrežu za 1:2.

Vodeći gol Sarajlija uzburkao je strasti na terenu, pa je nedugo zatim zbog grubog starta iz igre isključen Miloš Bursać. Pet minuta prije kraja susreta i Sarajevo ostaje sa desetoricom u polju, a isključenje, tačnije drugi žuti karton, zaradio je strijelac prvog gola Janjoš, zbog prigovora sudiji. Hajduk je u samom finišu pokušao doći do izjednačujućeg gola kako bi izborili barem jedanaesterce, ali Splićani nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti gol Lugušića, pa se Sarajevo zasluženo našlo među osam najboljih ekipa u Kupu.