13.05.1987. | 18:30
Poljud | Posjeta: 30.000
Split

1:2

Susret bivših prvaka Jugoslavije bio je od velike važnosti za oba tima. Splićani su imali priliku da pobjedom, pet kola prije kraja prvenstva preuzmu lidersku poziciju na tabeli. S druge strane Sarajevo, suočeno sa 6 negativnih bodova, ovaj meč dočekalo na diobi pretposljednjeg mjesta na tabeli, pa je tražilo pobjedu za bijeg prema sigurnoj zoni.

Hajduk, koji je samo četiri dana ranije osvojio Kup Maršala Tita, nošen podrškom preko 30.000 domaćih navijača krenuo je od samog starta utakmice silovito. Prvu priliku imao je Vulić u 7. minuti, a potom i Ćelić deset minuta kasnije, ali je njihove udarce bez problema ukrotio Enver Lugušić. Najbliži golu, Splićani su bili u 23. minuti kada Stjepan Deverić nakon jednog centaršuta sa desne strane pogađa stativu Lugušićevog gola.

A onda, samo pet minuta kasnije, stigla je kazna. Senad Merdanović je ubacio loptu s lijevog krila, Andrijašević loše reguje i prebacuje loptu do usamljenog Slaviše Vukičevića koji preciznim udarcem matira Praliju za 0:1. Vodeći gol dao je krila fudbalerima Sarajeva, koji su u potpunosti preuzeli inicijativu, te odlaska na odmor stvorili još nekoliko dobrih prilika, od kojih su najbolje propustili Vladimir Petković u 33. minuti, te Davor Jozić minutu kasnije, kada ne uspijeva lob udarcem savladati Praliju, nakon što se prethodno u solo prodoru oslobodio kompletne odbrane Hajduka.

U nastavku igre ponovo ista slika, Hajduk istina ima više loptu u nogama, ali prilike stvara Sarajvo. Najbolju je imao Merdanović u 49. minuti, kada koristi sjajan pas Petkovića, zaobilazi i Praliju, ali potom udarcem iskosa ne uspijeva pogoditi prazan gol. Novi pogodak bordo tima stigao je u 70. minuti, kada Vukičević koristi asistenciju Pustivuka i po drugi put trese mrežu Hajduka za velikih 0:2. Hajduk je do kraja svim silama pokušavao stići barem do jednog boda, ali sve što su uspjeli uraditi bio je utješni pogodak Aljoše Asanovića iz slobodnog udarca u 83. minuti.