12.04.1987. | 16:30
Marakana | Posjeta: 8.000
Beograd

2:3

Dva bivša šampiona Jugoslavije dočekala su ovaj meč u različitim okolnostima. I dok se Sarajevo grčevito borilo za opstanak u društvu najboljih, domaći tim je trebao bodove kako bi ostao u utrci za plasman u Evropu.

Sarajevo je dobro otvorilo meč, a već u 14. minuti eksplodirala je klupa Sarajeva. Jakovljević je bio u povoljnoj prilici za gol, ali ga u petercu domaćina obara Elzner, a pištaljka sudije Bezjaka ostaje nijema što je izazvalo buru protesta Denijala Pirića i njegovih saradnika. Zagrebački sudija ipak nije promijenio svoju odluku, a igra se nastavila da bi u 32. minuti Zvezda stigla do vodstva. Mrkela je izveo korner, a Radanović udarcem glavom matira Lugušića i pogađa za 1:0. Četiri minute kasnije, prednost domaćih je bila udvostručena, nakon što je sudija Bezjak jedan duel Nedića i Mrkele okarakterisao kao prekršaj za najstrožiju kaznu. Siguran sa bijele tačke bio je Dragan Stojković, pa se na odmor otišlo sa vodstvom crveno-bijelih od 2:0.

Prvih 15 minuta drugog dijela igre na terenu se nije dešavalo gotovo ništa i izgledalo je kao da će Zvezda bez većih problema upisati novu pobjedu, a onda Sarajevo ekspresno stiže do izjednačenja. Najprije je u 60. minuti Miloš Nedić iskoristio sjajan centaršut Mehmeda Janjoša i smanjio na 2:1, da bi samo četiri minute kasnije Dragan Jakovljević pogotkom sa bijele tačke izjednačio rezultat. Prethodno je u šesnaestercu domaćih oboren Senad Merdanović.

Izjednačujući gol dao je krila fudbalerima Sarajeva koji su u posljednjih dvadeset minuta krenuli na sve ili ništa, a takav pristup im se isplatio u 85. minuti kada je Jakovljević prvo izborio, a potom po drugi put na utakmici uspješno realizovao jedanaesterac za potpuni preokret bordo tima. Do kraja, fudbaleri u bordo dresovima su ostali sa igračem manje, jer je zbog drugog žutog kartona isključen Srđan Bajić, ali su uspješno sačuvali prednost i vratili se kući sa velika dva boda.